Czujnik propan butan – co warto wiedzieć?
Instalacje gazowe są często spotykane w budynkach zarówno mieszkalnych, jak i tych użyteczności publicznej. Instalacje tego typu zasilane są mieszaniną gazów propan butan. Istnieje jednak niebezpieczeństwo rozszczelnienia tego typu instalacji, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Na wypadek takich sytuacji warto zaopatrzyć się w odpowiednie czujniki.
Jak działa czujnik propan butan?
Czujnik gazu ma za zadanie natychmiast nas ostrzec, gdy dojdzie do wzrostu stężenia niebezpiecznej substancji w powietrzu. Dzieje się to przy użyciu sygnału audiowizualnego. Gdy dojdzie do spadku stężenia gazu poniżej poziomu, który jest uznawany za bezpieczny, czujnik samodzielnie się wyłączy. Czujniki propan butan wykorzystują do detekcji gazu półprzewodniki, takie jak np. cyna. Pierwiastek wchodzi w reakcję z ulatniającym się gazem, dzięki czemu czujnik uaktywnia się, informując nas o niebezpieczeństwie.
Główne obszary zastosowań czujników propan butan
Wiele nowoczesnych budynków już na wczesnym etapie planowania uwzględnia posiadanie czujników gazu płynnego. Posiadanie instalacji gazowej bez czujnika wiąże się z dużym ryzykiem. Bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich powinno być zawsze sprawą priorytetową, dlatego wszędzie tam, gdzie znajduje się instalacja gazowa, powinien również znaleźć się czujnik propan butan.
Detektory gazu są na ogół małymi urządzeniami, które nie wpływają bezpośrednio na estetykę pomieszczeń. Czujniki propan butan można zatem instalować wszędzie tam, gdzie możliwa jest awaria bądź rozszczelnienie instalacji gazowej. Są to np:
- kotłownie z instalacją gazową,
- kuchnie lub łazienki, w których znajdują się urządzenia gazowe,
- inne pomieszczenia z instalacją gazową, np. garaże,
- zamknięte pomieszczenia, w których znajdują się butle, zawory, zbiorniki, bądź inne urządzenia gazowe.