Rejestrator do monitoringu – jak wybrać?

W praktycznie każdym współczesnym systemie monitoringu rejestratory do kamer typu NVR są wymagane. Mają one pełnić rolę serca całego systemu.

Co znajdziemy w ofercie rejestratorów do kamer?

Główni producenci CCTV tacy jak BCS czy Hikvision w swoich ofertach przedstawiają setki różnych modeli rejestratorów do monitoringu. Różnią się one zarówno ceną jak i funkcjonalnością. Do podjęcia decyzji w wyborze rejestratora IP do kamer niezbędne będzie określenie kilku kluczowych parametrów, które urządzenie będzie musiało posiadać.

Jednym z najważniejszych parametrów, które należy uwzględnić, jest ilość kamer, które rejestrator będzie miał za zadanie obsłużyć. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na rozdzielczość nagrywania, bitrate wejściowy i wyjściowy, a także standard kompresji obrazu. Oprócz wszystkich wymienionych danych ważna będzie także ilość obsługiwanych dysków HDD (ilość interfejsów SATA) oraz obsługa funkcji inteligentnej analizy obrazu VCA

W przypadku sieciowych rejestratorów do kamer najważniejsza będzie ich kompatybilność z wykorzystywanymi kamerami. Należy wspomnieć, że praktycznie każde nowoczesne urządzenia posiada protokół do uniwersalnej komunikacji (ONVIF lub RTSP). Jednak rejestratory do kamer najbardziej wydajnie pracować będą, wykorzystując protokoły natywne.

Jaki rejestrator do kamer będzie najbardziej ekonomiczny?

Wybierając zabezpieczenie mienia w formie monitoringu, należy najpierw określić funkcjonalność, jaką ma posiadać system. Nawet budżetowe modele NVR-ów oferują prostą rejestrację obrazu według zadanego harmonogramu, obsługę kamer wysokiej rozdzielczości (nawet do 4K), a także podstawowe funkcje sieci takie jak komunikacja przy wykorzystaniu chmury P2P. Takie rejestratory do kamer świetnie się sprawdzają przy niewielkich instalacjach obsługujących od 1 do 16 kamer o rozdzielczościach nie większych niż 4 lub 5 megapikseli.

Comments are closed.